Ponieważ zostaliśmy zmuszeni (chodzi o przepisy obowiązujące w 2007 roku) do masowej wymiany dowodów osobistych napotkałem problem bezstresowego wykonania zdjęcia mojej Mamie co ma związek z jej kłopotami z mobilnością. Do poszukiwań natknęła mnie reklama zakładu fotograficznego którą widziałem w  Urzędzie Miasta – „robimy zdjęcia na w miejscu zamieszkania”. Średnio wykonanie typowego zdjęcia kosztuje ok. 20 zł. W renomowanych zakładach jak np. Foto Konaszewska-Pyla na Placu Matejki w Krakowie – 35zł. Na miejscu u klienta ok. 50 zł. Postanowiłem zatem zrobić zdjęcie Mamie sam, a poniższa receptura jest wynikiem przeglądania Internetu, własnych obserwacji i paru testów.
1. Jako tło wybieramy gładką, jasną ścianę najlepiej oświetlona z dwu stron. Ideałem jest biała ściana naprzeciw okna. Ważne aby tło nie generowało cieni wynikających z załamań światła. Oczywiście zawsze tło możemy obrobić na komputerze po wykonaniu zdjęcia ale po co się męczyć.
2. W odległości ok. 1.5m od ściany ustawiamy taboret (krzesło bez oparcia) na którym posadzimy fotografowaną osobę. O ile mamy taką możliwość oświetlamy tło dwoma lampami biurkowymi. Lampy ustawiamy tak aby reflektor znajdował się na wysokości taboretu kierując strumień światła do góry krzyżowo z drugim reflektorem.  Odległość pomiędzy lampami powinna wynosić ok. 3m. Przy ciepłych tłach (np. ściana żółta) polecam zimne światło (np. neonowe), przy zimnych i neutralnych (np. biała ściana) żarowe.
3. Ustawiamy statyw w odległości ok. 3m od taboretu. Aparat montujemy na takiej wysokości aby obiektyw skierowany był na wprost, w oczy fotografowanej osoby. 
4. Parametry ekspozycji to: przysłona ok. f/10, czas 1/125, obiektyw 80-100mm (przy formacie nośnika 35mm). Nie przejmujemy się zupełnie kadrem. Proponuje także ustawić aparat w poziomie nie bawiąc się w pionowy kadr. Po prostu fotografujemy mniej/więcej „pomnikowe popiersie”.
5. Montujemy lampę błyskową kierując błysk oczywiście na sufit (z nadzieją, że jest biały).
6. Według uznania możemy dokonać także prostych  optycznych korekt. Przy wysokim czole lub szpiczastej brodzie obniżamy statyw do poziomu ok. 10 cm poniżej linii oczu. Przy podwójnym podbródku lub bardzo niskim czole ustawiamy aparat 10cm powyżej linii oczu.
7. Prosimy osobę aby odsłoniła całkowicie lewe ucho. Jest to krytyczny wyznacznik. Fotografujemy lewy półprofil tak aby lewe ucho było widoczne w całości, a prawe ucho nie było w ogóle widoczne. Staramy się tak ustawić kadr tak aby z przodu twarzy było więcej miejsca niż z tyłu.
8. Ustawiamy lewą dłoń w odległości ok. 40 cm od aparatu na lewo i 5-10 cm powyżej linii obiektywu.  Prosimy osobę aby skierowała wzrok (oczy) na ta dłoń oczywiście nie ruszając głowy pokazującej lewy półprofil.
9. Pstrykamy warianty z uśmieszkami, minami … ale koniecznie z w pełni otwartymi oczami.
10. Wybieramy najładniejsze zdjęcie, obrabiamy dopasowując tonację i kolory.
11. Z witryny http://www.pixel24.pl/ kopiujemy darmową wersję programu „Dokumenty 2007”. Instalujemy i przy aktywnym połączeniu z Internetem – uruchamiamy. Jako rodzaj dokumentu wybieramy „Dowód osobisty 35x45mm” i dalej wykonujemy proste czynności aż dojdziemy do wydruku. Bo tak naprawdę (mimo, że program ma pewne możliwości edycyjne) użyjemy tego programu tylko do wydruku (dosłownie lub w formie pliku dla zakładu fotograficznego).
Poniżej przedstawiam trzy zdjęcia: od przypadkowej fotki do zdjęcia do dowodu. Tak na marginesie to nie wiem czy zdjęcie do dowodu musi być kolorowe. Ja drukowałem kolorowe.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top